Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co je to skauting

drawing.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skauting je prověřený generacemi, jeho historie sahá až do roku 1970,  ale zároveň se stále vyvíjí a sleduje trendy moderního vzdělávání.


 

Skautský oddíl

Skautský oddíl dítěti pomůže dorůst v sebevědomého člověka, který snáz najde své místo ve společnosti. Na rozdíl od kroužků zaměřených na výkon nebo na jednu konkrétní činnost totiž poskytuje prostředí, které je schopné přijmout jakékoliv dítě – ať je plaché, trochu nemotorné nebo má mimořádný talent. Dokáže vyzdvihnout jeho silné stránky a nabídne mu příležitost celostního rozvoje v partě kamarádů. Děti se tak učí, že je přirozené v jedné věci vynikat a v jiné nechat vyniknout ostatní a nemít komplexy. Prostředí skautského oddílu navíc není selektivní, jak jsme od malička zvyklí ve školce a škole – v oddíle se potkávají holky a kluci různého věku a ti menší se mohou od starších mnoho věcí naučit přirozenou cestou, starší naopak nenuceně přejímají zodpovědnost nejen za sebe, ale i za mladší kamarády.

Programy oddílů (výchovné kategorie) jsou uzpůsobeny věku dětí. V tomto programu si každé dítě najde to své, v čem vyniká, v čem je výjimečné. Naučí se samostatnosti a praktických dovedností, které se mu budou hodit i v osobním či a později i v profesním životě.


 

Skautský vedoucí

Skautský oddíly vedou vedoucí patřičně vzdělaní v oborech, jako jsou pedagogika, psychologie, zdravověda, vedení oddílu nebo bezpečnost... Skautské vzdělávací kurzy pro vedoucí jsou akreditované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Podmínkou získání kvalifikace je navíc absolvování zdravotnického kurzu


 

Statistická čísla 

Skauting v ČR Skauting ve světě
55 533 členů ve 2 105 oddílech nepřetržitý růst od roku 1907
1 023 dětských táborů  skautské hnutí existuje v 216 zemích a teritoriích

Skautské oddíly podporuje 12 862 dobrovolníků

na světě je celkem 40 milionů skautů 

 


Bližší informace  o skautingu naleznete na: www.skaut.cz

bez-nazvu.png

 

VYBRANÉ OSOBNOSTI SKAUTINGU

 

Příspěvky

Karel Čihák - Kája

31. 10. 2019

 

Jaroslav Foglar – Jestřáb

31. 10. 2019

 

Olave Baden-Powellová

31. 10. 2019

 

Ernest Thompson Seton

31. 10. 2019

 

Antonín Benjamin Svojsík

31. 10. 2019

 

Robert Baden-Powell

31. 10. 2019